Ziedu piegade – ziedu kurjers - ziedi no Interflora

Covid-19: drošas piegādes norādījumi un aktuāla informācija

JAUNUMS! Norādījumi par bezkontakta ziedu piegādi

Koronas vīruss ir izmainījis visu mūsu dzīvi, un šīm izmaiņām seko ļoti daudz nenoteiktības. Tanī pat laikā mūsu Latvijas vietējie floristi ir atvērti biznesam kā vienmēr. Mēs viņus esam aicinājuši ievērot Pasaules Veselības organizācijas, Latvijas valdības un Latvijas Veselības ministrijas sniegtos norādījumus, kas nozīmē - pieņemt un piegādāt pasūtījumus tikai tur, kur viņuprāt veikt ziedu piegādi ir droši. Mēs turpināsim ļoti stingri uzraudzīt situāciju un mainīsim piegādes kārtību, ja mainīsies norādījumi. Mūsu klientu un floristu veselība un labklājība ir mūsu galvenā prioritāte!

Lūdzu, ņemiet vērā, ka mazo reģionu floristiem var būt grūtības ar plašu ziedu klāstu, un tāpēc iespējams, ka mēs nevarēsim nodrošināt fotoattēlos redzamo ziedu izvēli. Mēs esam lūguši mūsu floristus darīt visu iespējamo, lai piegādātu visus apsveikumus no vislabākās kvalitātes ziediem. Mūsu klientu apkalpošanas serviss darīs visu iespējamo, lai informētu klientus, ja ziedu piegādē vai piegādātajos izstrādājumos būs izmaiņas. Mēs lūdzam jūsu sapratni gadījumā, ja ziedi vai to krāsa atšķirsies no tā, kas redzams mūsu mājas lapā.


Bezkontaktu piegāde

Ja jūs vai ziedu saņēmēju satrauc personiska ziedu saņemšana, jums ir iespēja pieprasīt, lai ziedi tiek saņēmējam atstāti drošā vietā. Ziedu piegādātājs zvana pie durvīm ar durvju zvanu un sazinās ar ziedu saņēmēju pa tālruni, lai pārliecinānātos, ka ziedi ir saņemti. Veicot pasūtījumu, teksta lodziņā Vēlamais piegādes laiks - Konkrētas instrukcijas varat atstāt norādes - kur vēlaties, lai kurjers atstāj ziedus un mēs parūpēsimies par pārējo.


Saviem ziedu piegādes kurjeriem esam snieguši sekojošus ieteikumus:

  • Novietojiet ziedus drošā un piemērotā vietā , atbilstoši instrukcijām.
  • Piezvaniet pie durvīm ar durvju zvanu, lai dotu signālu, ka piegāde ir notikusi, tad nostājieties divu metru attālumā no durvīm, lai nodrošinātu drošu bezkontakta saziņu gadījumā, ja saņēmējs atver durvis.
  • Ja durvis netiek atvērtas, tad ar telefona zvana vai pastkastītē ( durvīs ) atstāta paziņojuma palīdzību nododiet informāciju par vietu, kur ir atstāts sūtījums.
  • Vīrusa uzliesmojuma laikā kurjers nepieprasa sūtījuma saņemšanas apliecinājuma parakstu.

Pasūtījuma izmaiņas

Ja jūs esat pie mums veicis pasūtījumu, bet esat informēts, ka piegādes vieta koronas vīrusa dēļ tagad ir slēgta vai esat informēts, ka saņēmējs tagad veic darbu no mājām, vai ir nonācis pašizolācijā, lūdzu zvaniet mums +371 6785 4800 vai rakstiet info@interflora.lv mūsu klientu apkalpošanas komandai, un mēs ar prieku labosim ziedu piegādes instrukciju.


Starptautiskās piegādes

Lai ierobežotu koronas vīrusa izplatību, vairākas valstis ir ieviesušas ierobežojumus cilvēku migrācijai un preču apritei. Tas var ietekmēt ziedu piegādi noteiktās teritorijās. Lūdzu, apskatiet zemāk esošo sarakstu, rakstiet uz e-pastu vai zvaniet uz mūsu klientu apkalpošanas servisu, lai iegūtu precīzu informāciju.

 

Argentina Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Austria We are currently offering a reduced range of bouquets for delivery. All deliveries will be non-contact. Flowers will be placed on the porch after talking to the recipient. It is very important that a local contact number is provided on the order so that the florist can reach the recipient.
Azerbaijan We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to hospitals, universities (which are closed) and schools are not guaranteed.
Bahamas Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Belarus We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to public offices and schools are not possible due to closures and hospitals are not guaranteed.
Belgium Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
China Although many florists in China are open and taking orders, regulations restricting the movement of people mean that we are offering a reduced delivery service at this time. If sending flowers abroad to China, please provide the full and correct address as well as a local contact number (preferably a mobile number). If we are unable to deliver your flowers for any reason, we will be in touch to advise further.
Columbia Due to measures put in place by the local authorities we are unable to offer deliveries to Bogota.
Denmark We are currently offering deliveries as usual, but they will be non-contact deliveries – the delivery driver will knock on the recipient’s door and leave the flowers at the doorstep.
Dominican Republic Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Estonia We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to public offices and schools are not possible due to closures and hospitals are not guaranteed.
Figi The city of Lautoka is in lockdown until further notice. Deliveries to Nadi will not be possible and there are limited deliveries to Suva. Flower supplies are also restricted.
Finland We are currently offering deliveries as usual however, we are unable to make deliveries to hospitals, nursing homes, schools and other places of work are not guaranteed. It is very important that a local contact number is provided on the order so that florist can reach the recipient. 
France Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders to France until further notice. 
French Guyana Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders to French Guyana until further notice. 
French Polynesia Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders to French Polynesia until further notice. 
Germany  We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to hospitals and nursing homes are not guaranteed.
Hungary We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to hospitals and schools are not guaranteed.
Israel  We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to hospitals are not guaranteed.
Italy We are offering a reduced delivery service to Italy at this time. We are currently only able to deliver to the following locations; Roma, Milano, Lucca, Bologna, Torino, Napoli.
Jamaica Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Kenya Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Luxemberg Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Mauritius Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Malaysia Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Martinique Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Namibia We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to hospitals, schools (until after Easter holidays) and nursing homes are not guaranteed.
Netherlands We are currently offering a reduced range of bouquets for delivery. We are delivering as usual, but they will be non-contact deliveries – we will knock on the recipient’s door and leave the flowers at the doorstep. To ensure correct delivery, we ask you to fill in the telephone number of the recipient when placing an order, so that contact can be made about the time of delivery.
New Caledonia Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders in New Caledonia until further notice. 
New Zealand We are currently offering deliveries as usual, except Waiheke Island which has no delivery service.
Northern Cyprus Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders in Northern Cyprus until further notice.
Peru Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders in Peru until further notice. 
Phillipines Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders in the Philippines until further notice. 
Puerto Rico Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders in Puerto Rico until further notice. 
Portugal Due to measures put in place by the local authorities we are currently offering deliveries as usual, but not to hospitals, nursing homes and similar places. Funeral arrangements are subject to acceptance by the funeral home and the family of the deceased. All deliveries will be non-contact, a call will be made to advise them that their flowers will be left at their door.  
Reunion Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Romania We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to hospitals and health centres are not available. There will also be a reduced range of bouquets on offer.
Seychelles Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders until further notice.
Slovenia Due to measures put in place by the local authorities we are unable to guarantee deliveries to Slovenia and only mixed bouquets are available  at this time.
South Africa We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to hospitals, schools (until after Easter holidays) and nursing homes are not guaranteed.
Spain Due to measures put in place by the local authorities, we are unable to offer deliveries in the following areas –  Ávila / Gandía (Valencia) / Igualada (Barcelona) / Parla (Madrid) / Pontevedra.

In the rest of the country we are offering deliveries as usual, but not to hospitals, nursing homes and similar places. Funeral arrangements are subject to acceptance by the funeral home and the family of the deceased. All deliveries will be non-contact, a call will be made to advise the recipient that their flowers will be left at their door. Note: we can not guarantee deliveries on Saturday 21st March. 

Sri Lanka Due to measures put in place by the local authorities, we are unable to take orders until further notice.
St Pierre & Miquelon Due to measures put in place by the local authorities, we are unable to take orders until further notice.
Sweden We are currently offering deliveries as usual, but flowers will be placed by the door after talking to the recipient. It is very important that a local contact number is provided on the order so that florist can reach the recipient. Deliveries to places of work are limited and not guaranteed. Universities and schools are closed from 18th March. 
Switzerland We are currently offering a reduced range of bouquets for delivery. Deliveries to hospitals are limited and not guaranteed. Please be aware that delivery dates cannot be guaranteed until further notice.
Thailand We have been advised that due to the Coronavirus outbreak the Chinese government has now suspended all exports to Thailand including floral supplies. As the majority of flowers are imported to Thailand from China, florists in Thailand will only be able to deliver general arrangements of cut flowers, basket arrangements, seasonal cut flower bouquets and red roses.
Trinidad and Tobago Due to measures put in place by the local authorities, we are unable to take orders until further notice.
Turkey We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to hospitals, universities (which are closed) and schools are not guaranteed.
Ukraine We are currently offering deliveries as usual, but deliveries to public offices and schools are not possible due to closures and hospitals are not guaranteed.
USA We are currently offering deliveries as usual (exceptions below), but flowers will be placed on the porch after talking to the recipient. It is very important that a local contact number is provided on the order so that the florist can reach the recipient. 

We are unable to take orders for delivery in the following locations – San Francisco, Palm Springs, Pennsylvania, California, New York, Miami-Dade Florida , Illinois until further notice.  In addition deliveries to hospitals, nursing homes and other places of work may be limited and cannot be guaranteed.  

Venezuela Due to measures put in place by the local authorities we are unable to take orders in Venezuela until further notice. 
Zimbabwe  We are currently offering deliveries as usual but we are aware of restricted flower supplies.

 

 

Neskatoties uz sarežģīto situāciju, mēs darām visu, lai pārliecinātos, ka jūsu mīļie sūtījumus saņem droši.

 

Klientu serviss +371 6785 4800
Interflora garantē apmierinātību
\